Overbooking - co to takiego?

Co to takiego? Jak nie paść ofiarą overbooking’u? Co zrobić w przypadku gdy zostaniemy niewpuszczeni na pokład samolotu ?

W związku z tym, iż od 2012 r., zajmuję się dochodzeniem odszkodowań kancelaria prawna, świadczy usługi pomocy prawnej osobom poszkodowanym przez przewoźników lotniczych.

Rezerwując bilet lotniczy jesteśmy niemal pewni, iż to najprostsza, a czasami również najtańsza forma przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Jednakże wieloletnia praktyka utwierdziła mnie w przekonaniu, że linie lotnicze lubują się w niecodziennych działaniach, które nie zawsze muszą się wszystkim podobać, a zwłaszcza podróżującym np. służbowo.

Mimo wszystko overbooking ma także rzeszę fanów i psychofanów, którzy wybierają popularne kierunki podróży, połączenia, które są najbardziej narażone na nadsprzedaż. Po czym dążą do tego, aby być szczęśliwcami, poproszonymi o opuszczenie samolotu.

Co to takiego? Jak nie paść ofiarą overbooking’u? Co zrobić w przypadku gdy zostaniemy niewpuszczeni na pokład samolotu ?

Z racji tego, że od lat zajmuję się dochodzeniem odszkodowań oraz, iż kancelaria prawna, którą prowadzę zajmuje się pomocą osobom poszkodowanym przez linie lotnicze. Rezerwując bilet lotniczy jesteśmy niemal pewni, iż to najprostsza, a czasami również najtańsza forma przemieszczenie się z punktu A do punktu B. Jednakże wieloletnia praktyka utwierdziła mnie w przekonaniu, że linie lotnicze lubują się w niecodziennych działaniach, które nie zawsze muszą się wszystkim podobać, a zwłaszcza podróżującym np. służbowo. Mimo wszystko overbooking ma także rzeszę fanów i psychofanów, którzy wybierają popularne kierunki podróży, połączenia, które są najbardziej narażone na nadsprzedaż. Po czym dążą do tego, aby być szczęśliwcami, poproszonymi o opuszczenie samolotu.

Overbooking - zastanawialiście się kiedyś, co to takiego ???

Overbooking inaczej nadsprzedaż – co raz częstsza praktyka linii lotniczych, polegająca na sprzedaży większej ilości biletów na konkretną destynację niż może pomieścić samolot, którym fruniemy. Dzieje się tak dlatego, że większą stratą przewoźnika lotniczego, jest niewypełnienie wszystkich oferowanych miejsc na przelot, niż sytuacja, w której nie wszystkie miejsca w samolocie są sprzedane. Dlatego co raz częściej dochodzi do sytuacji, w której pasażerów jest więcej niż miejsc w samolocie. W takim przypadku spotykamy się z kolejną praktyką linii lotniczych – obsługa pokładowa szuka osób, które zgodzą się na lot w późniejszym terminie. Zazwyczaj decyzja o chęci zmiany godziny połączenia podyktowana możliwością skorzystania z niewielkiej rekompensaty oferowanej przez przewoźnika – często w postaci bonów do lotniskowych restauracji lub niewielkiej rekompensaty pieniężnej. Jest do dobrowolna zgoda pasażera na zmianę połączenia – która wyklucza możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania z tytułu niewpuszczenia na pokład samolotu.

Problem pojawia się w momencie, gdy załoga pokładowa nie znajdzie osoby chętnej na opuszczenie samolotu. W takiej sytuacji dochodzi do cofnięcia lub zablokowania wejścia na pokład niektórym pasażerom wbrew ich woli. Takie osoby nabywają uprawnienie do rekompensaty płynące z przepisów Rozporządzenia Europejskiego nr 261/04. Jeśli tylko lot, w którym zostaliśmy pozbawieni możliwości wejścia na pokład, na skutek nadsprzedaży, odbywa się na obszarze objętym stosowaniem rozporządzenia – zyskujemy uprawnienie do odszkodowania za odmowę wpuszczenia na pokład samolotu. Wysokość odszkodowania może wynieść nawet 600 €. Należy dodać, że rekompensata oznaczona w rozporządzeniu, nie zamyka drogi poszkodowanym do dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania. Aby rozpocząć drogę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, należy zachować „chłodną głowę” w momencie, w którym dowiemy się o fakcie, iż nie ma dla nas miejsca na pokładzie samolotu.

Overbooking a odszkodowanie

Aby nasze żądania związane z roszczeniem odszkodowawczym miało twarde podstawy, warto uzyskać już na lotnisku pisemne potwierdzenie, wskazujące na odmowę wejścia na pokład samolotu. Takie potwierdzenie możemy uzyskać w punkcie informacyjnym naszych linii lotniczych. Ponadto jeżeli na skutek odmowy wstępu na pokład samolotu zostaliśmy narażeni na poniesienie dodatkowych kosztów w postaci opłat za nocleg, transport czy jedzenie, należy zachować wszystkie rachunki / faktury potwierdzające nasze wydatki. Odszkodowanie w wysokości do 600€ przysługuje pasażerom poruszającym się na terenie UE, przylatującym na teren UE oraz wylatującym z miast położonych na obszarze UE poza granice unii.

Należy dodać, iż rozporządzenie 261/2004 reguluje kwestie dotyczące rekompensat odszkodowawczych za odwołany i opóźniony lot. Te kwestie zostaną szeroko omówione w dwóch kolejnych postach na blogu naszej kancelarii.

Jeżeli Ciebie lub Twoich bliskich spotkała podobna sytuacja, możesz bezpłatnie skonsultować ją z jednym ze specjalistów MAT KANCELARII

Zadaj pytanie naszemu prawnikowi korzystając z formularza kontaktowego. Odpowiedź uzyskasz w ciągu 24 godzin.

Korzystanie z usług naszej kancelarii przy dochodzeniu odszkodowań za niewpuszczenie na pokład samolotu, opóźnienie lotu lub jego anulowanie, nie naraża Cię na żadne koszty. Dopiero gdy świadczenie zostanie zaakceptowane i środki zostaną wypłacone, nasza kancelaria pobierze 20% netto sumy odszkodowania, a resztę przelej na Twoje konto.